Att tänka på inför utställningen

WHO standard på utställningsundulat

WHO standard på färgundulat

Vad bedömer en domare på undulaten?

Under uppbyggnad 

Förberedelser i hemmet

Burar
 Först och främst måste man ha koll på hur många utställningsburar man har.
Man kanske behöver köpa in någon mer, och det behöver göras i god tid.
Ofta har vi burar till försäljning i föreningen. Men kolla med oss och boka om vi har hemma.
För utställning i A- och B-klass krävs godkända burar. Rostfritt galler har vi på svenska utställningar.
Buren ska förses med en korthållare som vi tillhandahåller.
Vi visar dig på plats var den ska sitta. Alla ska sitta likadant.

 

Ruggning
Långt innan utställningen börjar vi fundera över vilka fåglar som kan komma att bli aktuella för utställning. Vi går och håller tummarna för att någon super-unge inte ska vara mitt i fulrugg när det är dags. Vi räknar veckor och försöker gissa vilka som kan bli lagom mellan ruggningar. Ruggande fåglar bör stanna hemma. Konditionen på en fågel bedöms alltid väldigt högt.

Anmälning
När det väl närmar sig är det dags att anmäla fåglar. Senast 2 veckor innan utställningen ska anmälningen vara inne och betald. Du anmäler ett visst antal fåglar, ålder och kön och om det är färgundulater eller utställningsundulater.

Skulle någon av de du har anmält börja rugga lagom till utställningen får du byta ut den fågeln mot en annan. Det meddelar du sen på plats. Anmälningsavgiften är 100 kr per utställare och sedan 20 kr per fågel. Du får ställa ut hur många du vill.

Välj fåglar
Välj ut fåglar som är ringmärkta med godkänd ring.
Fågeln skall vara frisk, pigg och i bra kondition. Den får inte rugga eller sakna vingpennor/stjärtpennor.
En fågel som anmäls i oruggad-klassen får inte ha en enda ny fjäder på huvudet. Då kommer den flyttas till ruggad-klassen och där kommer den inte kunna placera sig i jämförelse med andra som är färdigruggade. En oruggad fågel bör inte vara alldeles nyuthoppad från holken. Det är lite påfrestande att ställas ut så låt gärna de oruggade vara runt åtminstone 9-10 veckor innan de får följa med.

Träna i utställningsbur
Det är bra om fågeln är lite van att sitta i utställningsbur så att den inte får panik och inte kan visa upp sig från sin bästa sida. Träna korta stunder och öka lite när fågeln börjar bli bekväm. Det är inte alla fåglar som sitter fint på beställning.

Få fågeln i kondition
 • Bada/duscha din undulat flera gånger innan utställningen.
 • Klipp klor vid behov.
 • Plocka spots vid behov.
 • Servera inte grönsaker med mycket färg före utställningen, tex morot, rödbetor, gröna blad som färgar masken i en oönskad nyans. 

Buren
• Förbered utställningsburen med undulatens vanliga fröblandning i botten. Ett lager på 1 cm är lagom. Botten ska inte synas igenom.
• Se till att buren är ren och fin. Den får under inga omständigheter vara märkt. Det är fusk och fågeln kan bli diskad.
• Sätt etiketthållare på buren.
• Ha med dig ett vattenrör så du kan ge fågeln vatten innan och efter bedömning. Vi säljer små rör. Ta med hirskolvar så de får en belöning efter att ha visat upp sig.    

Förberedelser på utställningen

• Kom i tid för inlämning. Antingen kvällen innan eller på morgonen. Se exakta tider i inbjudan.  
• Anmäl din ankomst och ta del av dina etiketter och programblad.  
• Kolla av vart fåglarna ska placeras och att allt är i sin ordning. 
• Stäng burluckan noga. Råkar en fågel rymma kan det vara svårt att få tag på den på grund av hög takhöjd i lokalen. Vi brukar ha med en håv ifall olyckan är framme. 
• Fika, mackor, kaffe och dricka finns till försäljning. Men har du egna önskemål/behov så ta med lite lunch. Det är en lång och intensiv dag.  

Njut av dagen
För en del är det viktigast att vinna, men för många andra är det bara roligt att delta. Dagen brukar vara riktigt trevlig där vi får chansen att umgås och prata fågel med varandra. Passa på att knyta kontakter med andra uppfödare. Prata med domaren om just dina fåglar för att få lite tips om hur du kan arbeta vidare med din avel. Ha en riktigt trevlig upplevelse och glöm inte att följa med på middagen på kvällen där vi umgås vidare! 

Varmt välkommen!